Reklamın Duayeni David OGİLVY

Ogilvy Kimdir?

Ogilvy 1911-1999 yılları arasında yaşamıştır. İngiltere’nin Surrey kentinde bir köyde doğmuştur. 13 yaşında Fettes Koleji’nde eğitime başlamıştır. Buradan Üstün Karakter Belgesi ile mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde burs kazanmıştır. 1931 yılında depresyona girmiş Oxford’dan atılmıştır. Sonrasında Paris’te ki Majestic Otelinde aşçılık yapmıştır. Daha sonra Londra’ya dönen Ogilvy satış temsilcisi olarak kariyerine devam etmiştir.   

Ogilvy ve Reklam

Önceki hayatında reklamla pek ilgisi olmayan Ogilvy reklam serüvenine satış temsilcisi iken yaptığı başarılı satış çalışmalarıyla başlamıştır. Satışlarda ki artışı gören patronu Ogilvy’den diğer satıcıları için bir rehber yazmasını istemiştir. Ogilvy hazırladığı rehberi reklam ajasında çalışan abisine yollamıştır. Bu şekilde abisinin çalıştığı Mather & Crowther reklam ajansında  stajyer olarak çalışmaya başlamış sonrasında müşteri temsilcisi olmuştur. Sonrasında ajans tarafından Amerika’ya gönderilen Ogilvy İzleyici Araştırma Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır.

38 yaşında Benson & Mather adında kendi ajansını kurmuştur.  Şirket 169 şehirde 450 ofisi ve binlerce insanın çalıştığı küresel bir marka olup Ogilvy & Mather haline gelmiştir.

Ogilvy & Mather reklam ajansının bazı müşterileri; Schweppes, Rolls Royce, DHL, Coca Cola, IBM, The New York Times ve Adidas. 88 yaşında emekliye ayrılmıştır. 21 temmuz 1999 yılında vefat etmiştir.

 

Bizde bu yazımızı sonlandırırken sizlere küçük bir tavsiyede bulunarak reklamın duayeni Ogilvy’ nin en çok satan kitaplarından biri olan “Dijital Çağda Ogilvy’ye Göre Reklamcılık”  kitabını okumanızı tavsiye ediyor ve bir sonraki blog yazımıza bekliyoruz.

EN